

Na co dzień mieszkam i pracuję w Łodzi. Jestem wykwalifikowanym psychologiem, biegłym sądowym oraz psychoterapeutą, który specjalizuje się w leczeniu depresji, lęków, nerwic, zaburzeń osobowości oraz zaburzeń odżywiania. Specjalnie dla małych pacjentów i ich rodzin piszę bajki terapeutyczne, chętnie projektuję ćwiczenia indywidualnie dobrane do każdego pacjenta, piszę bajki terapeutyczne, które wykorzystuję również w psychoterapii dorosłych. W swojej pracy zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, par i rodzin, konsultacjami oraz poradnictwem dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jako psycholog prowadzę badania z zakresu medycyny pracy (psychotesty), badania diagnostyczne osobowości, funkcji poznawczych i in. jestem konsultantem ZUS - opiniuję w sprawach rentowych. Na potrzeby pacjentów przygotowuję opinie psychologiczne dla różnych instytucji (dla sądów, firm ubezpieczeniowych itd.). Na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24. stycznia 2005r. zostałam ustanowiona biegłym sądowym w zakresie psychologii przy Sądzie Okręgowym w Łodzi, z zakresu psychologii oraz psychologii transportu przy Sądzie Okręgowym w Sieradzu, tutaj też zostałam wpisana na listę mediatorów sądowych w sprawach karnych. Posiadam status eksperta medialnego, udzielam porad i analiz eksperckich m.in. dla nowych mediów, np.: ekspert projektu "Szczęśliwa mama - szczęśliwe dziecko"
Psycholog Psychoterapeuta Mediator
Kiedy pomoc jest fachowa i bezpieczna ?
Psychologia jako profesja i jako dyscyplina naukowa należy do tych dziedzin ludzkiej aktywności, w których centrum zainteresowania i oddziaływań jest człowiek. Relacje interpersonalne nawiązywane przez psychologa (...) posiadają zawsze wymiar etyczny. Relacje te mają jednak szczególny, niesymetryczny charakter wynikający z przewagi kompetencji interpersonalnych po stronie psychologa, który dysponuje specjalistyczną wiedzą i technikami służącymi do poznawania innych ludzi i oddziaływania na nich. Rola zawodowa psychologa obejmuje ingerencję w sposób istnienia drugiego człowieka jako indywidualnej i niepowtarzalnej całości, ingerencję, której skutki mogą być nieodwracalne. Te okoliczności decydują o znaczeniu przestrzegania zasad etyki zawodowej w działalności psychologów i uzasadniają stawianie im wysokich wymagań etycznych. Naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. Celem jego działalności profesjonalnej jest niesienie pomocy innej osobie w rozwiązywaniu trudności życiowych i osiąganiu lepszej jakości życia na drodze rozwoju indywidualnych możliwości oraz ulepszaniu kontaktów międzyludzkich (Kodeks Etyczno-Zawodowy Psychologa, PTP). Urzeczywistnianie zasad etycznych w zawodzie psychologa jest zatem wyjątkowo ważne.
Ale kim właściwie jest psycholog? Jest to osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku "Psychologia", co może potwierdzić dyplomem ukończenia wyższej uczelni. Po ukończeniu studiów psycholog ma obowiązek odbyć podyplomowy staż zawodowy, pod merytorycznym nadzorem psychologa posiadającego prawo wykonywania zawodu, który ponosi odpowiedzialność za czynności zawodowe wykonywane przez psychologa-stażystę (Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, Dz. U. Nr 73, poz. 763). Takie przygotowanie merytoryczne daje prawo do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii (po ukończeniu studiów podyplomowych w tym zakresie) oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej.
Warto zwrócić uwagę, że psychiatra, psycholog i psychoterapeuta to trzy różne profesje, a więc różne będą także możliwości oddziaływania. Psychiatra jest lekarzem medycyny ze specjalizacją psychiatryczną a jego rola sprowadza się do oceny zdrowia psychicznego oraz leczenia farmakologicznego (podawania leków). Psychoterapeuta to osoba posiadająca odpowiednie umiejętności, wykształcenie i uprawnienia do prowadzenia psychoterapii, czyli leczenia rozmaitych schorzeń i problemów natury psychologicznej za pomocą odpowiedniego zbioru technik, na przykład psychoterapia depresji, psychoterapia zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania itd. Wspólną cechą wszystkich tych technik psychoterapeutycznych jest kontakt międzyludzki, w odróżnieniu od leczenia czysto medycznego. W Polsce obecnie nie ma uregulowanej sytuacji prawnej dotyczącej wymagań, które musi spełniać osoba nazywająca siebie psychoterapeutą. Od kilku lat w opracowaniu jest ustawa "o niektórych zawodach medycznych" lecz nie została jeszcze uchwalona. Projekt ustawy zakłada, iż zawód psychoterapeuty będzie mogła wykonywać "Osoba, która ukończyła szkołę wyższą i uzyskała tytuł magistra lub magistra pielęgniarstwa lub lekarza, oraz ukończyła szkolenie podyplomowe w zakresie psychoterapii". Obecnie leczenie psychoterapeutyczne ze względu na brak uchwalonej ustawy prowadzone jest w oparciu o powstałe pozaustawowe kryteria, które musi spełniać osoba by mogła świadczyć psychoterapię - jest to minimum ukończenie 2 lat szkolenia psychoterapeutycznego atestowanego przez właściwe Towarzystwo oraz pracowanie pod superwizją osoby posiadającej certyfikat superwizora psychoterapii. Kryteria takie wynikają z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2011 roku. Psycholog, który nie ukończył szkolenia z zakresu psychoterapii często nie posiada odpowiednich umiejętności praktycznych pozwalających przeprowadzić skutecznie proces leczenia psychoterapeutycznego, jego rola ogranicza się do wsparcia psychologicznego, opiniowania, orzekania i diagnozy, dlatego czasami "chodzenie do psychologa jest nieskuteczne" i wymaga pracy z psycoterapeutą a nie z psychologiem. Zachęcam Państwa do zwracania uwagi na kwalifikacje i przygotowanie merytoryczne osoby, z którą Państwo pracują lub zamierzają pracować. Wybór specjalisty zależy od celu współpracy. Osobiście polecam pracę z osobą, która jednocześnie jest psychologiem i psychoterapeutą, a w przypadku pracy z dziećmi posiada również przygotowanie pedagogiczne, pozwoli to na zoptymalizowanie efektywności pracy.
Kim jestem ?
Jak pracuję ?
W pracy psychoterapeutycznej bliski jest mi nurt psychodynamiczny, jednak w styl swojej pracy włączam także myślenie egzystencjalne i humanistyczne, często korzystam z technik psychoterapii Gestalt, psychodramy, monodramy, relaksacji, czasem technik poznawczo-behawioralnych oraz ujęcia systemowego. Nie stosuję sztywnych reguł i schematów oddziaływań, bowiem każda osoba wymaga indywidualnego, dostosowanego wyłacznie do Niej stylu pracy a co za tym idzie doboru odpowiednich technik i metod terapeutycznych. Celem mojej pracy jest pomoc w przezwyciężeniu zgłaszanych trudności, zrozumienie i przezwyciężenie psychologicznych i interpersonalnych konfliktów, powstałych na skutek przebytych doświadczeń, stworzenie warunków, w których zgłaszające się osoby mogłyby nabywać i rozwijać bardziej przystosowawcze sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresu i zagrożenia, takie jak asertywność, skuteczne zwracanie się o pomoc i ochrona siebie, pomoc w zrozumieniu przyczyn wydarzeń z przeszłości i ich powiązań z trudnościami obecnie doświadczanymi, rozpoznanie, wyrażanie i radzenie sobie z uczuciami (w tym z uczuciem bólu, strachu, zagubienia, wstydu, winy i złości i innych), zapoczątkowanie naturalnych procesów psychologicznych takich jak żałoba, żal po stracie i przebaczenie krzywd, które często muszą się ujawnić aby dać początek realnej zmianie, uczenie się brania odpowiedzialności za swoje decyzje, uczenie się realistycznego postrzegania własnych możliwości i ograniczeń oraz wspieranie w tworzeniu autentycznych relacji z innymi ludźmi.
Do swojej pracy podchodzę z zaangażowaniem a podczas spotkań zawsze pełną uwagę poświęcam osobie, z którą rozmawiam. Przykładam bardzo dużą wagę do tajemnicy zawodowej, wszystkie informacje które są mi przekazywane podczas sesji psychoterapeutycznych, konsultacji i spotkań doradczych objęte są całkowitą dyskrecją.
Prowadzona przeze mnie praca psychoterapeutyczna jest stale superwizowana, oznacza to, że uczestniczę w procesie oglądu swojej pracy w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, doskonalenia warsztatu psychoterapeuty i wprowadzania istotnych zmian w sposobach pracy.
Sesje psychoterapeutyczne, porady psychologiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz par, badania psychologiczne, psychotesty, konsultacje, doradztwo i mediacje prowadzę w swoich gabinetach zlokalizowanych na terenie Łodzi i Sieradza, w razie potrzeby dojeżdżam na wizyty domowe, odwiedzam pacjentów w szpitalach, domach i zakładach opieki, ośrodkach, przedszkolach, szkołach i miejscach pracy. Sposób prowadzenia spotkania ustalony jest indywidualnie i zależy od potrzeb danej osoby, pary, rodziny i in. Istnieje także możliwość kontaktu i/lub współpracy on-line, kontakt ze mną możliwy jest za pośrednictwem Internetu, telefonu, elektronicznej poczty e-mail, komunikatorów typu Skype, formularza kontaktowego itd. Wszelkie dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce "Kontakt".
Ponieważ podczas spotkań zawsze pełną uwagę poświęcam osobie, z którą rozmawiam nie odbieram telefonów podczas sesji ale oddzwaniam tego samego dnia, w najbliższym możliwym terminie. W razie trudności ze skontaktowaniem się proszę o cierpliwość, w razie potrzeby zapraszam do kontaktu SMS. Oddzwonię po każdym nieodebranym połączeniu. Zapraszam do kontaktu w sprawach trudnych, rzadko spotykanych, osobliwych.
Jakie problemy rozwiązuję, jakie zaburzenia leczę ?
W zakresie pracy z osobami dorosłymi zajmuję się psychoterapią zaburzeń lękowych, nerwic, trudności na podłożu stresowym, depresji, zaburzeń snu, zaburzeń odżywiania, problemów natury seksualnej, psychoterapią uzależnień, zaburzeń osobowości, terapią małżeństw, par oraz rodzin, pomagam osobom z doświadczeniem różnorakich traum (np. przemocy seksualnej, słownej, fizycznej, zaniedbania emocjonalnego, intelektualnego, fizycznego, strat ciąży – aborcji, poronienia). W pracy z osobami dorosłymi dokonuję diagnozy również przy użyciu testów psychologicznych, wykonuję badania i sporządzam opinie psychologiczne między innymi po wypadkach komunikacyjnych, wypadkach w pracy (do odszkodowań i sądów), opinie dotyczące funkcjonowania psychicznego, osobowościowego i afektywnego, opinie do opercji (leczenie otyłości, np. rękawowa resekcja żołądka, operacje plastyczne, np. augmentacja, zmiana płci itd.), opinie osób mobbingowanych, opinie dla osób ubiegających się o adopcję, kandydatów na rodziców zastępczych oraz opinie psychologiczne o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka, opinie dotyczące relacji rodzinnych i więzi emocjonalnych, opinie alternatywne do opinii wydanych przez RODK i analizy krytyczne opinii z RODK, analizy opinii uzyskanych w innych ośrodkach i gabinetach, opinie do ZUS (także druk N-9 "Zaświadczenie o stanie zdrowia") i wiele innych, w zależności od zgłaszanej potrzeby. Wykonuję także badania z zakresu medycyny pracy i psychotesty dla kierowców, wydaję orzeczenia o psychologicznej zdolności do kierowania pojazdami i braku przeciwwskazań psychologicznych do pracy na różnych stanowiskach (np. przedstawiciel handlowy, operator wózków widłowych itd.). Szczegółowe informacje o świadczonych przeze mnie usługach znajdą Państwo w zakładce "Usługi" oraz "Cennik". Aby zapoznać się z testami psychologicznymi jakich używam w swojej pracy zapraszam do zakładki "Testoteka"
W pracy z dziećmi i młodzieżą zajmuję się diagnozą trudności szkolnych i trudności w zachowaniu, diagnozą rozwoju, oceną występowania specyficznych zaburzeń tj. dysleksja, dysgrafia, ADHD i in., oceną zasobów i zdolności, predyspozycji do nauki w danej szkole, na danym kierunku studiów, oceną predyspozycji zawodowych (co jest przydatne w sytuacji wyboru profilu klasy). Prowadzę terapię dzieci i młodzieży z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami nastroju typu dystymicznego i depresyjnego, zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia itd.), trudnościami w klasie i szkole, problemami rodzinnymi, terapię dzieci i młodzieży rodziców rozwodzących się, prowadzę przygotowanie dzieci do rozwodu i przeprowadzam je i całe rodziny przez ten proces. W pracy z małymi dziećmi diagnozuję i prowadzę terapię w sytuacji moczenia się i zanieczyszczania się (enuresis, encopresis), regresji w rozwoju, zahamowania mowy już wykształconej (mutyzm selektwny i nieselektywny), problemów przedszkolnych, występowania lęku separacyjnego, pomagam w przeprowadzzaniu treningu czystości i w nauce samodzielnego zasypiania. Po więcej informacji dotyczących pracy z dziećmi zapraszam do zakładki "Psycholog dla dzieci" znajdującej się w menu "Usługi".
Kiedy zwrócić się do mnie ?
Zapraszam na spotkanie każdą osobę, której przez myśl przemknęła potrzeba porozmawiania z osobą obiektywną, która nie będzie oceniała, krytykowała, porównywała do innych ale wysłucha, w profesjonalny sposób oceni sytuację i pomoże dobrać odpowiednie sposoby rozwiązania trudności. Brak pewności, czy potrzebna jest psychoterapia czy inny rodzaj wsparcia albo niepewność co do formy i rodzaju psychoterapii jest naturalna – zapraszam na psychologiczną konsultację diagnostyczną. Przedstawię różne możliwości i odpowiem na ewentualne pytania czy wątpliwości, wspólnie wybierzemy najlepszy sposób rozwiązania problemu.
Pierwsza wizyta - jak się przygotować ?
Pierwsze spotkania mają zwykle charakter konsultacji, podczas której/których osoba zgłaszająca się przedstawia swoją sprawę/sytuację, omawia swoje trudności lub przedstawia swoje oczekiwania odnośnie kontaktu z psychologiem lub psychoterapeutą. Po wysłuchaniu osoby zgłaszającej się zaproponuję najbardziej odpowiednią formę pracy (rozważę także potrzebę włączenia do terapii dodatkowych osób, zwykle z rodziny), wspólnie ustalimy cel pracy oraz w dalszej kolejności ustalimy tzw. kontrakt terapeutyczny obejmujący zasady współpracy (czas trwania terapii, częstotliwość spotkań, itd.). Warto mieć na uwadze, że pierwsza wizyta może być stresująca. Jeśli więc istnieje prawdopodobieństwo, że zdenerwowanie nie pozwoli poruszyć wszystkich planowanych przed spotkaniem tematów warto przed wizytą stworzyć listę wątków do poruszenia na sesji. Podczas pierwszego spotkania, po wysłuchaniu osoby zgłaszającej się mogę zadawać pytania, dzieki którym usystematyzujemy informacje, jednak nie ma konieczności odpowiadania na każde pytanie, można do nich wrócicć podczas kolejnych spotkań lub w ogóle nie udzielać odpowiedzi bez konieczności podawania powodu, Państwa komfort jest tu wartością nadrzędną. Można także podczas umawiania pierwszego spotkania w rozmowie telefonicznej nakreślić swoją sytuację lub wysłać jej opis na adres e-mail: ewa.bienert@gmail.com, co będzie stanowiło wprowadzenie do wspólnego spotkania.
Jestem psychologiem o specjalności Psychologia zdrowia i kliniczna, jednolite studia magisterskie z zakresu psychologii ukończyłam na Uniwersytecie Łódzkim. Posiadam również przygotowanie psychoterapeutyczne pobrane w drodze Całościowego kursu przygotowującego do egzaminu certyfikacyjnego psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prowadzonego przez Wrocławską Fundację Ochrony Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Psychoterapii, kurs jest atestowany przez PTP a więc spełnia formalne kryteria certyfikacyjne Sekcji Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2011 roku posiadam uprawnienia do prowadzenia psychoterapii w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Posiadam także przygotowanie pedagogiczne oraz liczne szkolenia pozwalające na skuteczną pracę z dziećmi i młodzieżą. Jestem psychologiem transportu, dyplom uzyskałam w drodze studiów podyplomowych z Psychologii Transportu na Uniwersytecie Warszawskim. Zgodnie z wymogami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie biegłych sądowych (Dz. U. Nr 15, poz. 133) zostałam ustanowiona biegłym psychologiem sądowym Sądu Okrędowego w Łodzi oraz biegłym z zakresu psychologii, psychologii transportu i psychoterapii przy Sądzie Okręgowym w Sieradzu. Zgodnie z kryteriami Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 czerwca 2003r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych, (Dz. U. Nr 108 poz. 1020) posiadam uprawnienia mediatora sądowego w sprawach karnych i jestem wpisana do wykazu instytucji lub osób godnych zaufania uprawnionych do przeprowadzania postępowania mediacyjnego w sprawach karnych przy Sądzie Okręgowym w Sieradzu. W swojej pracy stawiam na rozwój stąd stale podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w licznych szkoleniach, warsztatach, konwersatoriach, konferencjach i sympozjach co potwierdzają uzyskane zaświadczenia i ceftyfikaty. Kliknij tutaj aby przeglądać certyfikaty.
POLECAM www.instytutnatylnej.pl
Zapraszam do zapoznania się ze specjalną ofertą zamieszczoną na stronie www.instytutnatylnej.pl.
Oferta kierowanego przeze mnie Opiniodawczego Zespołu Niezależnych Specjalistów skierowana jest dla wszystkich, którzy potrzebują opinii psychologicznych do różnych celów.
PSYCHOTESTY dla kierowców
Informuję, że w Łodzi i Sieradzu wykonuję PSYCHOTESTY dla kierowców i badania z medycyny pracy. Zapraszam także na konsultacje. Spokojne miejsce rozmów znajduje się przy ulicy Kościuszki 5, pokój numer 30, I piętro, wejście od ulicy Ogrodowej. Mapa dojazdowa i zdjęcia w zakładce Kontakt.
Bezpłatna pomoc rodzinie
Informuję, że Instytut Analiz Psychologicznych i Psychoterapii prowadzi Punkt Konsultacyjny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w ramach realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w gminie Moszczenica na lata 2018-2019.